четверг, 12 февраля 2015 г.

Основні класифікації ТЗН


Технічні засоби навчання - сукупність технічних пристроїв з дидактичним забезпеченням, вживаних в навчально-виховному процесі для пред'явлення і обробки інформації з метою його оптимізації. ТЗН об'єднують два поняття: технічні пристрої (апаратура) і дидактичні засоби навчання (носії інформації), які за допомогою цих пристроїв відтворюються.
У англомовних джерелах ТЗН називають аудіовізуальними засобами, які діляться на жорстких (hardware) і м'яких (software). До жорстких відносяться магнітофони, проектори телевізори, комп'ютери, до м'яких - носії інформації: грампластинки, магнітна стрічка, магнітні і оптичні диски слайди, кінофільми.
Класифікувати технічні засоби навчання складно через різноманітність їх пристрою, функціональні можливості способів пред'явлення інформації. Перерахуємо їх основні класифікації по:
  1. функціональному призначенню (характеру вирішуваних учбово-виховних завдань);
  2. принципу пристрою і роботи;
  3. роду навчання;
  4. логіці роботи;
  5. характеру дії на органи відчуттів;
  6. характеру пред'явлення інформації.
По функціональному призначенню ТЗН підрозділяють на технічні засоби передачі навчальної інформації, контролю знань, тренажерні, навчання і самонавчання, допоміжні. Крім того, існують технічні засоби, що суміщають функції різного призначення, — комбіновані.

І. Технічні засоби передачі інформації,
контролю, навчання і самонавчання.

Технічні засоби передачі інформації: діапроектори, графопроекторы, епіпроектори, магнітофони, радіоустановки, музичні центри (аудіосистеми), програвачі, радіовузли, кінопроектори і кіноустановки, телевізори, відеомагнітофони, ПЕОМ і т.п. Відмітною особливістю всіх цих технічних пристроїв є перетворення інформації, записаної на тому або іншому носієві, в зручну для сприйняття форму.
Технічні засоби контролю об'єднують всілякі технічні пристрої і комплекси, що дозволяють за певною програмою і заданими критеріями з тією або іншою мірою достовірності оцінювати ступінь засвоєння навчального матеріалу. З цією метою використовуються як старі модифікації пристроїв типу «АМК-2», так і новітні комп'ютерні технології. Контролюючі ТЗН бувають індивідуальні і групові. Вони відрізняються типом навчальних програм і методом введення відповіді учнів. По ступеню складності ТЗН контролю знань варіюються від простих карт, касет і квитків автоматизованого контролю до спеціальних комп'ютерних програм. Проте застосування цих пристроїв, як показала практика, доцільно лише у вузьких межах і не може замінити безпосередні контакти вчителя з учнями під час аналізу і оцінки результатів їх роботи.
Технічні засоби навчання і самонавчання забезпечують пред'явлення навчальної інформації навчаючим по певних програмах, закладених в технічні пристрої, і самоконтроль засвоєння знань. Такі програми подають навчальний матеріал у вигляді невеликих доз, після кожної з яких слідує контрольне питання. Швидкість засвоєння матеріалу встановлюється залежно від індивідуальних можливостей, потреб і здібностей навчаючого. Повчальні програми бувають лінійні, розгалужені і комбіновані. Лінійні програми не залежать від правильності відповіді по кожній порції матеріалу. Розгалужені програми дають можливість просуватися по ним тільки за умови правильної відповіді. Якщо відповідь помилкова, навчаючий повертається програмою до попереднього матеріалу до тих пір, поки не будуть ліквідовані виниклі пропуски в знаннях і не отримані правильні відповіді при кожному пред'явленні перевіряючих питань. Комбіновані програми, як ясно з їх назви, поєднують обидва варіанти.

ІІ. Тренажерні ТЗН

Тренажерні технічні засоби - спеціалізовані навчально-треніровочні пристрої, які призначені для формування первинних умінь і навиків. Використання тренажерів в навчанні засноване на застосуванні спеціально розроблених програм дій, що складаються на основі процесу моделювання освоюваної діяльності. Особливо широко використовуються в процесі навчання технічним спеціальностям.

ІІІ. Допоміжні ТЗН

Допоміжні технічні засоби об'єднують засоби малої автоматизації (механізації) і апарати, використовувані для допоміжних цілей: рухомі стрічкові класні дошки, пристрою для переміщення карт, плакатів; пристрою дистанційного керування комплексами ТЗН і затемненням наочних кабінетів; радіомікрофони, мікрофонну дротяну техніку, підсилювачі, поліекрани, електронні дошки і т. п.
До комбінованих технічних засобів (універсальних), що виконує декілька функцій, відносяться лінгафонні пристрої, замкнуті навчальні телевізійні системи, комп'ютерні системи.
За принципом пристрою і роботи ТЗН бувають механічні, електромеханічні, оптичні, звукотехничні, електронні і комбіновані.
По виду навчання виділяють технічні пристрої індивідуального, групового і потокового (для великих груп навчаючих, наприклад, у вузах для цілого потоку) користування.
За логікою роботи ТЗН можуть бути з лінійною програмою роботи, тобто не залежати від зворотного зв'язку, і з розгалуженою програмою, що забезпечує різні режими роботи залежно від якості і об'єму зворотного зв'язку.
По характеру дії на органи відчуттів виділяють візуальні, аудіозасоби і аудіовізуальні ТЗН.
По характеру пред'явлення інформації ТЗН можна розділити на екранні, звукові і екранно-звукові засоби.
До засобів навчання пред'являють різносторонні вимоги: функціональні, педагогічні, ергономічні, естетичні, економічні.
Функціональні - здатність апаратури забезпечувати необхідні режими роботи (гучність і якість звучання; місткість касет аудіовізуальних засобів, достатня для проведення заняття з мінімумом перезарядок; універсальність приладу).
Педагогічні — відповідність можливостей технічного засобу тим формам і методам навчально-виховного процесу, які узгоджуються з сучасними вимогами.
Ергономічні — зручність і безпека експлуатації; мінімальна кількість операцій при підготовці і роботі з аппаратом; рівень шуму; зручність огляду, ремонту, транспортування.
Естетичні — гармонія форми (наочне вираження призначення, масштаб, відповідність); цілісність композиції, товарний вигляд.
Економічні — відносно невисока вартість при високій якості і довговічності технічних засобів.

Функції ТЗН

Функції ТЗН в навчально-виховному процесі різноманітні. Вони взаємодоповнюючі, взаємообумовлені, і виділення їх досить умовне. Не всі функції можуть бути властиві тому або іншому ТЗН в повному об'ємі.
Перша з функцій ТЗН — комунікативна, функція передачі інформації.
Друга — управлінська, така, що припускає підготовку завдань навчаючих до виконання, і організацію їх виконання (відбір, систематизація, впорядковування інформації), отримання зворотного зв'язку в процесі сприйняття і засвоєння інформації і корекцію цих процесів.
Третя — кумулятивна, тобто зберігання, документалізація і систематизація навчальної і навчально-методичної інформації. Це здійснюється через комплектування і створення фоно- і відео-тек, накопичення, збереження і передачу інформації за допомогою сучасних інформаційних технологій.
Четверта — науково-дослідна функція, пов'язана з перетворенням отримуваною за допомогою ТЗН інформації навчаючим з дослідницькою метою і з пошуком варіантів використання технічних засобів навчання і виховання педагогом, моделюванням змісту і форм подачі інформації.